Yan flüt branşında, öğrencilerimize ders içerisinde enstrümanı tanıtmak, sevdirmek, ritim ve müzikal gelişim sağlamak, seviyelerine uygun ulusal ve evrensel parçalar çalıştırılarak, eğlenirken öğrenmeleri hedeflenmektedir.

Okulumuzda başlangıç seviyesinde ki öğrencilerimizle; flütü tanıma, flütün teknik yapısı, bakımı ve kullanımı, diyafram nefesi ve nefes egzersizleri, flüt çalarken duruş, tutuş ve üfleme teknikleri, nota eğitimi, flütten doğru ses çıkarma, alıştırma etütleri ve şarkı çalışmaları yapılmaktadır.

Öğrencilerimizle ilerleyen seviyelerde ise gam ve arpej çalışmalarının yanında, Klasik batı müziği, Türk halk müziği, Türk sanat müziği ve popüler müzik dallarından pek çok şarkı çalışmaları yapılmaktadır. Sks çalışmalarımız, Ted Ege Koleji Oda Orkestrasına ve Okulumuz Bando takımına katılan öğrencilerimiz içinde ek çalışma olanağı sağlar.

Bu enstrümanın temel yapı taşı ‘nefes’ olduğu için, öğrencilerimize günlük yaşamında doğru nefes almayı öğretip, stres ile başa çıkma konusunda destek olmaktadır.