3. Sınıftan 10. Sınıfa kadar çeşitli kademelerdeki öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği nefesli enstrümanlar SKS çalışmalarında, katılan öğrencilerimizle Ti sesi, İstiklal marşı, TED EGE Koleji marşı, Onuncu Yıl Marşı, İzmir marşı, Gençlik marşı vb. çalışmaları sürdürülmektedir.

Nefesli enstrümanlar SKS etkinliğimiz Trombon, trompet, alto saksafon, tenor saksafon, bariton ve klarnet enstrümanlarından oluşmaktadır. Yıl boyunca bu enstrümanların eğitimi öğretmenlerimiz tarafından bire bir çalışmalarla öğrencilerimize öğretilmektedir. Ayrıca Bandomuzun Aydın’ın ilk Tören bandosudur.TED Ege Koleji bando takımımızın alt yapı çalışmaları nefesli enstrümanlar SKS si ve diğer müzik SKS etkinliklerimizle desteklenmektedir. Bayramlarda ve özel günlerde Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilerek performanslarını sergilerler.

Bando grup halinde çalışmayı, disiplini, sorumluluğu geliştirme konusunda öğrenciler üzerinde destek verir.

Müzisyenler topluluğu anlamına gelen Bando, Cumhuriyet döneminin başlangıcıyla ülkemizde hızla yayılan geleneği, nefesli bando olarak okullarımıza da yansımıştır. Geçmişten günümüze kadar gelen bu gelenek ve bandomuz da çalınan marşlarımız ile çocuklarda ki resmi bayram ve törenler de ki vatansever ruha katkı sağlamaktadır.