Gitar, öğrencilerin beyin ve el koordinasyonlarını geliştirirken, duygusal ve fiziksel yönlerini de güçlendirir, konsantrasyonu arttırır, düzenli çalışma alışkanlığı kazandırır, sosyalleştirir, analitik düşünme yeteneğine destek salar, özgüveni arttırır ve planlı olmasına katkıda bulunur.

Gitar branşında, öğrencilerimize ders içerisinde enstrümanı tanıtmak, sevdirmek, ritim ve müzikal gelişim sağlamak, seviyelerine uygun ulusal ve evrensel parçalar çalıştırılarak, öğrencilerin eğlenirken öğrenmeleri hedeflenir.

Okulumuzda başlangıç seviyesinde olan öğrencilerimizle; gitarı tanıma, gitarın teknik yapısı, bakımı ve kullanımı, gitar çalarken gereken duruş ve tutuş pozisyonları, akor bilgisi, bireysel ve grup şeklinde şarkı çalışmaları yapılmaktadır.

İlerleyen seviyelerde ise solo ve bare tekniği çalışmalarının yanında, öğrencilerimize hitap eden güncel ve popüler şarkılar üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca gitar eğitimi alan öğrencilerimiz, belirli seviyelere geldiklerinde okulumuzda kurulan Ted Ege Koleji Oda Orkestrasında görev almaktadırlar.