Yıl boyunca yapılan SKS basketbol çalışmalarında öğrencilerimizin bireysel farklılıklarını gözeterek ve SKS yıllık plan çerçevesinde öğrenciler sınıf ve yaşa göre öğretmenler tarafından gruplara ayrılırlar. Genel amacımız basketbol branşının öğretilmesi yanında öğrencilerin eğlenebildikleri ve basketbol öğrendikleri mutlu bir ortam yaratmaktır. Günümüzde bütün dünyada takip edilen ve ülkemizde de oldukça popüler olan yaşam boyu spor için en öncelikle tercih edilen branşlardan birisi olan basketbol branşı okulumuzda da büyük bir önem sahiptir ve ilimizde bütün yaş gruplarında faaliyet göstererek birçok başarıya ulaşmıştır.

Basketbol ile yeni tanışan öğrencilerimize basketbolu sevmelerini benimsemelerini ve bunu hayatları boyu sürecek bir spor haline getirmelerini sağlayacak şekilde kaliteli bir eğitimi sağlamaktayız. Küçük yaş gruplarında eğlenceli oyunlarla basketbol sporu sevdirilir. Basketbolda temel duruş, topa hâkim olma, pas, şut, top sürmeyi geliştirici oyunlarla öğretilirken öğrencilerin kendilerine güvenmeleri ve mutlu olmaları amaçlanmaktadır.

TED Ege Koleji olarak Hedeflerimiz:Öğrencilerine basketbol özelinde sporu sevdirmek; onları spor yapmaya teşvik etmek. Basketbolu bir araç olarak kullanarak, sporcuların eğitimlerine, kültürel ve ahlaki gelişimlerine kılavuz ve yardımcı olmaktır. Öğrencilerimize çalışma alışkanlığını ve disiplinini kazandırmak.