Öğrencilerimiz 4. Sınıfa geldiklerinde enstrüman eğitimi başlamaktadır. Sınıftaki her öğrenci Öğretmen-veli-Öğrenci işbirliği ile ve yetenekleri doğrultusunda Piyano, Keman, Yan Flüt enstrümanlarından bir tanesini seçer. Aynı anda 3 öğretmen haftada 2 saat olacak şekilde derse girer. Her yıl kademeli olarak müfredatı değişir ve 8. Sınıfa geldiğinde enstrümanında en az 100 parça çalar duruma gelir. Yıl sonunda “Müzik Günleri” adı altında yapılan konserlerde performansını sergiler.
Amaç olarak her TED öğrencisi bir enstrüman çalma becerisini kazanmış olur.

Okul Bandosu
3. Sınıftan 10. Sınıfa kadar çeşitli kademelerdeki öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği bando çalışmalarında, katılan öğrencilerimizle Ti sesi, İstiklal marşı, TED EGE Koleji marşı, Onuncu Yıl Marşı, İzmir marşı, Gençlik marşı vb. çalışmaları sürdürülmektedir. Trombon, trompet, alto saksafon, tenor saksafon, bariton, klarnet ve yan flüt enstrümanlarından oluşan bandomuz, Aydın’ın tek Tören bandosudur. Bayramlarda ve özel günlerde Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilerek performanslarını sergilerler.

TED Orkestrası
Okulumuzda trio, quartet gruplarında oda müziği çalışmaları yürütülmektedir

Amacımız, öğrencilerimizin küçük gruplarla çalışmanın zevkine varmak, birlikte müzik yapmanın zevkini yaşarken paylaşım, birliktelik, aidiyet duyguları da benimsemelerini sağlamaktır.